Svogūninės gėlės – gėlynų akcentas, išsiskiriantis rūšimis, žiedų formomis, spalvų gausa. Šios gėlės gali būti sodinamos pavasarį arba rudenį. Pavasarį sodinami jurginai, bijūnai, kardeliai, lelijos, o rudenį – tulpės, narcizai, krokai, hiacintai ir kita.
Pavasaris – laikas, kai su jauduliu laukiame pirmųjų žiedų, tad norint jais džiaugtis, ruduo – puikus metas sukurti gėlyną.
Išskirtinius, kontrastingus, žaižaruojančius spalvomis ir ilgaamžius gėlynus galima sukurti ne tik turint didelius plotus, bet ir mažose erdvėse – balkonuose, terasose, derinant svogūnines gėles pagal žydėjimo laiką, aukščius, spalvas.
Pirmieji pavasario žiedai gėlynuose
Krokai – gėlės, kurioms nebaisus, net ir netikėtai iškritęs pavasarinis sniegas. Jie vieni pirmųjų pražysta anksti pavasarį. Toje pačioje vietoje jie gali augti ne vienerius metus.
Derinant įvairias spalvas galima sukurti nepakartojamus anksti pavasarį žydinčius gėlių kilimus. Krokų svogūnėlius gėlynuose rekomenduojame sodinti su tulpėmis, kurios pražys vėliau ir gėlynas išliks dekoratyvus ilgą laiką. Ramiam bei romantiškam gėlynui rekomenduojama rinktis šiuos derinius: krokus ‘Ard Schenk’, žydinčius baltos spalvos žiedais, bei ‘Gipsy Girl’, žydinčius gelsvos spalvos žiedais, sodinti kartu su pilnavidurėmis tulpėmis ‘Snow Crystal’, augančiomis 30-60 cm aukščio, bei ‘Purissima’, pražystančiomis baltais žiedais.
Gėlių svogūnėliai - išgyvenantys tikrą renesansą - dekoratyviniai česnakai. Jie gėlynuose užburia savo rutuliškais žiedais ir ilgu dekoratyvumu, žiedai išlieka dekoratyvūs net ir augalams peržydėjus. Ypač gražiai atrodo laisvos formos aplinką pagyvinančiuose gėlynuose. Pasirenkant dekoratyvinius česnakus, kaip pagrindinius augalus gėlyne, tarp jų, derinant spalvas, galima sodinti tulpių svogūnėlius. Violetiniai rausvos spalvos gėlynui rekomenduojama sodinti česnakus ‘His Excellency’, augančius iki 1,5 m aukščio, ‘Gladiator’, augančius iki 1,2 m aukščio, žydinčius dideliais rutuliškais violetinės spalvos žiedais, bei tulpes ‘Angelique’ su rusvais pilnaviduriais žiedais bei ‘Snow Crystal’, pražydinčias baltais šerkšnotais žiedais.
Narcizai – gėlės, užburiančios žiedų grožiu. Jos toje pačioje vietoje gali augti 5-7 metus. Pastaraisiais metais šiais gėlės ypač populiaru sodinti į vejas ir taip sukurti nepakartojamo grožio ilgaamžius gėlių kilimus.
Smulkiažiedžiai narcizai yra tinkami pražydinti vazonuose, kurie ankstyvą pavasarį papuoš namus, balkonus. Tam rekomenduojama rinktis geltonos spalvos smulkiais žiedeliais žydinčią narcizų veislę ‘Tête À Tête’, puikiai derančią su violetinės spalvos krokais.
Pražydinti vazonuose ar sodinti gėlynuose galima ir veislę ‘Pueblo’. Ant vieno kotelio pražysta 2-3 maloniai kvepiantys gelsvos spalvos žiedeliai, kuriuos galima skinti mažoms puokštėms.
Pavasario gėlyno karalienės - tulpės. Sunku nepasiklysti jų spalvų, žiedų formų gausioje karalystėje. Sodinant šias gėlės, verta atminti, kad aukštaūgės veislės sodinamos gėlyno centre, o pakraščiuose sodinamos žemesnės veislės. Pastarosios - ypač mėgstamos gėlių augintojų. Jos sodinamos vazonuose, kurie pavasarį puošia kiemus, balkonus, terasas. Norint sulaukti gausių žiedų pavasarį, pasodinus tulpių svogūnėlius į vazoną ar lovelį reikia jiems leisti įsišaknyti, o žiemos metu vazonus saugoti 0-50C temperatūroje. Kovą gėlės pradedamos budinti, kad būtų galima džiaugtis užauginta puošmena. Žemaūgių, 20-35 cm aukščio, tulpių veislių gausu. Dauguma jų yra dvispalviais žiedais: baltos/raudonos ar gelsvos/raudonos spalvos. Dvispalviai žiedai maloniai trauks žvilgsnį ir suteiks kompozicijai išskirtinumo.
Užburiančiais pilnaviduriais žiedais pavasario pabaigoje pražysta ir pilnavidurės tulpės. Dažnas, pamatęs nuostabius žiedus, galvoja, kad tai - rožės. Šios gėlės trapios, tad norint jas apsaugoti nuo pavasario vėjų, labai svarbu gėlyne joms parinkti nevėjuotą vietą. Pasodintos grupėse, jos grožiu nenusileis net rožėms. Aukštaūgės, užaugančios 60-70 cm aukščio, veislės ypač tinka skinti. Vazose jos išsilaiko ilgiau nei tuščiavidurės veislės.
Hiacintai – kvepiantys gražuoliai, sodų numylėtiniai. Šios gėlės pasodintos grupėmis, suteiks gėlynui ne tik išskirtinį vaizdą, bet ir kvapą. Kuo vėsesnis pavasaris, tuo ilgiau galėsite žavėtis šių gėlių žiedais. Svogūnėliai sodinami gėlynuose, vazonuose. Gėlynuose hiacintai puikia dera su aukštaūgėmis tulpėmis. Norint, kad gėlyne kartu pražystų hiacintai ir tulpės, rekomenduojama rinktis ankstyvas ir vidutinio ankstyvumo tulpių veisles. Su violetinės spalvos hiacintais derės baltažiedės tulpės, o išskirtinės, beveik juodos spalvos, tulpės sukurs nepakartojamą kompoziciją su rausvos ir baltos spalvos hiacintais.
Hiacintus labai lengva pražydinti vazonuose ir papuošti namus pačių užaugintomis gėlėmis. Pražydinti sodinami tik stambūs, 4-6 cm skersmens, svogūnai. Sodinant į vazonėlius trečdalį svogūno reikia palikti virš žemės. Sodinti į nerūgščias durpes, sumaišytas su smėliu ir daržo žeme. Pasodintą svogūną palaistyti. Laikyti vėsioje, 2-9 ºC temperatūros, patalpoje arba lauke.
Sukurkite pavasario žiedų fiestą gėlyne kartu su Žalia stotele!
Šaltinis: www.zaliastotele.lt