Kambariniai augalai mus džiugina ir šaltuoju metų laiku, kuomet mūsų akiai taip trūksta žalumos. Kad namų puošmena mūsų augalai būtų ne vienerius metus, baigiantis žiemai būtina jiems sudaryti sąlygas suvešėti šiltuoju metų laiku. Augalų persodinimas yra vienas iš būdų užtikrinti jų ilgaamžiškumą.
Persodinimo laikas
Geriausias laikas persodinti kambarinius augalus yra pavasario pradžia - kovo-balandžio mėn. Būtent tada pasibaigia augalų ramybės periodas ir prasideda intensyvaus augimo laikotarpis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei augalas pavasarį žydi, jį galima persodinti tik pasibaigus žydėjimui. Rūgščiamėgius augalus (pvz. azalijas, kamelijas) rekomenduojama persodinti vasaros pradžioje, svogūninius - pasibaigus jų ramybės periodui, o kaktusus - žiemos pradžioje. Jaunus augalus patariama persodinti kasmet, o senesnius užtenka persodinti kas 2-3 metus.
Yra atvejų, kuomet augalą yra būtina persodinti nelaukiant palankiausio persodinimo laiko. Augalus būtina persodinti, jei:
Persodinant didelius, sunkius augalus dažniausiai taikoma dalinio persodinimo praktika, t.y. persodinant augalą nėra keičiamas vazonas. Persodinant augalus šiuo būdu, atsargiai, nepažeidžiant šaknų, nuimamas viršutinis substrato sluoksnis, kuris pakeičiamas nauju, derlingu substratu.
Tinkamos žemės pasirinkimas
Prieš persodinant augalus svarbiausia yra paruošti kiekvienai gėlei tinkamą žemių mišinį ir parinkti vazoną.
Augalai persodinami į švarų derlingą substratą, kurio pagrindą sudaro durpės, priemolis, smėlis ir kompostas. Pasiekti geriausią rezultatą jums padėtų jau paruošti kambarinių augalų žemių mišiniai, ant kurių pakuočių yra nurodoma, kokiems augalams ar žydinčioms gėlėms jie yra skirti. Persodinant kaktusus, orchidėjas, rūgščiamėgius augalus būtina naudoti specialiai šiems augalams pritaikytus/paruoštus žemių mišinius.
Kiekvieno organizmo, taip pat ir augalo, gyvavimui reikalingi trys pagrindiniai elementai - maistas, oras ir vanduo. Į augalų „maistą" - žemių mišinį - įmaišę agroperlito arba vermikulito užtikrinsite geresnį oro laidumą iki pat augalo šaknų, o norėdami palaikyti pastovią drėgmę įmaišykite išbrinkinto įgėrio granulių (norma 5 g/1 l substrato (grunto)). Įgėris sugeria vandens perteklių ir tampa drėgmės rezervu laiku nepalaisčius augalo. Šią savybę įgėris išlaiko iki penkerių metų.
Persodinimui galima naudoti ir specialiai paruoštą Osmocote gruntą, kuris yra kruopščiai atrinktų durpinių frakcijų, kompostinės žemės, dirvožemio priedų irOsmocote trąšų mišinys. Osmocote trąšos veikia 6 mėnesius ir užtikrina ilgalaikį ir tolygų augalo tręšimą. Naudojant Osmocote gruntą augalų nereikia papildomai tręšti ir taip eliminuojamas pertręšimo pavojus.
Jeigu persodinimui naudojate standartinį gruntą, rekomenduojame papildomai naudoti šiuos produktus:
Kambarinių augalų indai - vazonai
Dažniausiai augalai sodinami į plastmasinius ar keraminius vazonus. Persodinant augalą, rekomenduojama parinkti 2-3 cm didesnio skersmens vazoną, nebent augalas labai didelis. Tokiu atveju reikėtų naudoti iki 10 cm didesnį vazoną. Išskyrus ką tik paminėtą atvejį, augalų nereikėtų sodinti į daug didesnius vazonus, nes taip persodintas augalas kurį laiką nustos augęs, o žemė pradės rūgti.
Jeigu persodinimui norėtumėte panaudoti seną vazoną, jį reikėtų švariai išplauti karštu vandeniu su soda arba pelenais. Naudojant naują keraminį vazoną, prieš persodinimą jį reikėtų porą valandų pamirkyti vandenyje.
Persodinimas - kaip tai darome?
Dieną prieš persodinimą augalą reikėtų gausiai palaistyti, kad visos šaknys gautų pakankamai vandens.
Persodinant viena ranka tarp praskėstų pirštų suimkite augalo stiebą, o kita ranka paimkite vazoną už dugno ir jį apverskite. Kad gėlę būtų lengviau išimti, vazoną krestelėkite arba stuktelėkite į dugną. Išėmę gėlę iš vazono, atidžiai apžiūrėkite šaknis. Jei pastebėjote pažeistų, pradėjusių pūti šaknies dalių, aštriu peiliu jas nupjaukite iki sveiko (balto) šaknų skerspjūvio.
Naujo vazono dugne esančią skylutę pridenkite molio šukele ar akmenuku, tada, atsižvelgdami į vazono dydį, įpilkite 2-5 cm sluoksnį drenažo ir įberkite tiek žemių, kad augalas būtų reikiamame aukštyje.
Persodinimui paruoštą gėlę į naująjį vazoną statykite taip, kad jos stiebas būtų pačiame vazono centre, o šaknies kaklelis paviršiuje. Atkreipiame dėmesį, kad augalų negalima sodinti giliau negu prieš tai, nes gali pradėti pūti stiebas. Įstatę augalą, į vazono kraštus pilkite žemių mišinį ir apspauskite jį nykščiais taip, kad neliktų tuštumų ir augalas gerai laikytųsi.
Norėdami ilgiau vazone išlaikyti drėgmę, suteikti estetinį vaizdą arba apsaugoti jį nuo augintinių, žemės paviršių galite mulčiuoti drenažu arba spalvotų akmenukų skaldele. Persodinant augalus reikėtų palikti 1-2 cm aukščio kraštelį iki vazono viršaus, neužpildytą žeme, kad laistant vanduo nebėgtų per viršų.
Galiausiai, persodintą augalą gausiai palaistykite šiltu vandeniu (išskyrus palmes ir kaktusus, kurie tris dienas visai nelaistomi), kad tekantis vanduo oro tarpelius, likusius vazone, užpildytų substratu. Po valandos nesusigėrusį vandenį išpilkite iš lėkštutės.
Laistymas ir tręšimas po persodinimo - geram augimui
Iš karto po persodinimo augalas gausiai paliejamas, o kitą kartą jį reikia palaistyti tik po 3-5 dienų, kai žemė viršuje pradžiūsta. Žemė vazone turi būti drėgna, bet ne šlapia.
Persodintą augalą, nuo dviejų iki keturių savaičių - kol įsišaknija, rekomenduojama laikyti šviesioje, bet nuo tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo apsaugotoje vietoje. Jeigu persodinimui nenaudojote Osmocote trąšomis praturtinto grunto, persodintą augalą pradėti tręšti skystomis trąšomis Substral (7 ml / 1 l vandens) reikėtų tik po 6-8 savaičių..
Jei pastebėjote, kad po persodinimo praėjus porai savaičių jūsų augalas atgijo ir pradėjo leisti naujus lapelius - sveikiname, jūsų persodinimo operacija pavyko!