Kokybiškas dirvožemis – gausesniam ir sveikesniam derliui

Kokybiškas dirvožemis – gausesniam ir sveikesniam derliui

Tam, kad pasėtos sėklos sudygtų, o pasodinti augalai išaugtų ir gausiai derėtų ar žydėtų, nepakanka parinkti geros veislės sėklas, reguliariai laistyti ir tręšti. Kokybiškam ir sveikam sodinukų gyvenimui nepaprastai svarbu parinkti tinkamą auginimo terpę, t. y. žemės mišinius. Specialistai rekomenduoja į pagalbą pasitelkti substratą, kompostą ir biohumusą - tris nepamainomus mišinius, augalus aprūpinančius visomis reikalingomis medžiagomis. 

Kaip pagerinti dirvožemio kokybę?

„Augalams netinka sunki daržo žemė, nes ji sukrenta ir augalo šaknys pritrūksta oro, - pabrėžia agrofirmos „Sėklos" produkto vadovė Jurgita Blužaitė. - Žemėje, kurioje apgyvendinsite augalus, turi būti pakankamas mineralinių ir kitų naudingųjų medžiagų kiekis, ji turi būti parinkta pagal augalų tipą, vietą, kurioje jie sodinami bei augimo periodą. Pavyzdžiui, įvairūs substratai labiau tinka sėjai, o daigams geriau naudoti kompostinę žemę arba gruntą, kurie pasižymi ilgiau išliekančiu trąšumu".

J. Blužaitė pastebi, kad pradedantiems sodininkams kartais sunku atskirti substratą nuo komposto, o neaiškumo įneša ir dar vienas naudingas mišinys - biohumusas. Kad būtų aiškiau, specialistė trumpai apžvelgia šias priemones bei jų naudingąsias savybes:

  • Komposto mišiniai - gaminami panaudojant tik sukompostuotą ir probiotikais apdirbtą galvijų mėšlą. Be to, mišinių gamybai naudojamos tamsios, aukšto susiskaidymo laipsnio (40-72 proc.) durpės, kuriose yra iki 22 proc. humusinių rūgščių - tai didina ilgalaikį dirvos trąšumą.  Apdirbtas kompostas ir durpės yra sijotos, o tai ženkliai sumažina nesuirusių organinių medžiagų kiekį.  Geras kompostas garantuoja gausesnį sveikesnių daržovių ir vaisių derlių.
  • Durpių substratas - tai įvairių tipų durpių mišinys, kurio sudėtyje yra tinkamai subalansuotas trąšų ir mikroelementų kiekis, atitinkantis būtiniausius augalų poreikius. Dauguma durpių substratų tinka sėkloms daiginti. Dažnam atrodo, kad durpiniuose substratuose kambariniai augalai auga taip pat gerai, kaip ir kompostinėje žemėje, tačiau šis požiūris yra klaidingas - nors substratai yra praturtinti mineralinėmis trąšomis, tačiau jau po 2-3 savaičių juose augančius augalus reikia papildomai tręšti. J. Blužaitė pastebi, kad prieš naudojimą substratą reikėtų pravėdinti, palaikyti kambario temperatūroje, išsklaidyti ir, jei reikia, sudrėkinti.
  • Jeigu į substratą bei kompostą augalus galima sodinti tiesiogiai, tai biohumusas yra dirvožemio gerinimo medžiaga (trąša), perdirbta lietaus sliekų, kurią reikia naudoti drauge su pasirinktu mišiniu. Biohumuse daug makro ir mikro elementų, vitaminų, fermentų bei naudingos mikrofloros. Be to, biohumusas net 10-15 kartų veiksmingesnis už bet kokias kitas organines trąšas. Atvirame grunte jį galima naudoti nuo kovo ar balandžio mėnesio iki pat vėlyvo rudens, o efektyvumas išsilaiko iki 7 metų. Paprastai biohumusas rekomenduojamas, kai siekiama pagreitinti sėklų sudygimą, dirvos ir šaknų struktūrą, paankstinti derliaus subrendimą ir ilgesnį jo išlaikymą. Taip pat, biohumusas atstato dirvos derlingumą ir dirvožemio mikrobiologinį aktyvumą.

Kaip išsirinkti tinkamiausią priemonę?                                                 

Universalūs grunto mišiniai nenuvils, tačiau įsigijus specializuotus substratus, kompostus ar kitus mišinius ir papildžius biohumusu, galima tikėtis ne tik kokybiškesnės dirvos, bet ir didesnio, sveikesnio derliaus.

Pasak J. Blužaitės, skirtingi auginimo mišiniai tinka skirtingiems augalams. Pavyzdžiui, vienoks durpių substrato mišinys subalansuotas pomidorams, paprikoms, baklažanams, kitoks - agurkams, porams, kopūstams, dar kitoks daigams, sėjimui, dauginimui ir pikavimui. Specialūs durpių substratai skirti dekoratyviniams (rožėms ir žydintiems krūmams bei spygliuočiams, rododendrams, visžaliams ir alpinariumų augalams) ir kambariniams augalams. Specialistė pabrėžia, kad labai svarbu substrato rūgštingumas (pH). Optimalus substrato rūgštingumas daržovėms -  6,0-6,6, o, pavyzdžiui, rododendrams ar šilauogėms bei kitiems rūgščiamėgiams augalams - 4,0-4,8. Kai substrato rūgštumas netinkamas, sutrinka maisto medžiagų įsisavinimas, taip pat ir augalų augimas.

Komposto mišiniai puikiai tinka daigams persodinti ir augalams auginti. Vis daugiau sodininkų atranda kompostus ir jų teigiamas savybes augalams, kadangi skirtingai nei durpių substratai, jie ilgiau išlieka trąšūs ir juose auginamus augalus reikia rečiau laistyti.

Ekologiška ir natūrali trąša - biohumusas - puikiai tinka įvairioms lauko ir šiltnamio daržovėms, sodų augalams ir vejoms, sėklų daiginimui ir daigų persodinimui. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad tiesiai į biohumusą sodinti negalima - jį reikia maišyti su pasirinktu mišiniu, pavyzdžiui, persodinant daigus - 200 ml / 1 daigui arba 400 ml / 1 l substrato ar komposto. Šiuo metu rinkoje yra ir jau paruoštų žemės mišinių biohumuso pagrindu, kurie puikiai tinka daigams persodinti bei vešlioms gėlėms auginti.