Norint užsiauginti gerą derlių, imamasi įvairių priemonių, viena jų - tręšimas. Tai paprastas metodas augalus aprūpinti reikalingomis medžiagomis, tad sodininkystė be jo sunkiai įsivaizduojama. Deja, trąšos ne visada naudingos žmogaus sveikatai bei piniginei. Specialistų teigimu, jau kurį laiką populiarėja ilgo poveikio trąšos, kurios, priešingai nei įprastos, atima mažiau laiko, lėšų, o jų poveikis žmogui ir aplinkai nėra toks kenksmingas.
Kas yra ilgo poveikio trąšos?
„Ilgo poveikio trąšos nuo įprastų skiriasi savo technologija - šių trąšų paviršius yra padengtas specialiomis dervomis. Jos pailgina mitybinių medžiagų atpalaidavimo procesą, todėl trąšų poveikis yra ilgas, o dervų struktūra leidžia prasiskverbti drėgmei ir ją atiduoti, todėl augalui netrūksta vandens, - sako didžiausio sėklų bei sodo / daržo prekių tinklo „Žalia stotelė" produkto vadovas Rosvaldas Liučvaitis. - Vis daugiau sodininkų atranda ilgo poveikio trąšas, tad jų sudėtis, funkcinės ypatybės, dydis ir pan. yra nuolat tobulinami".
Ilgo poveikio trąšos žymimos priesaga „cote", kuri tapo šių trąšų identifikacijos ženklu - priesaga yra kiekvieno produkto pavadinime.
Ilgo poveikio trąšų privalumai
R. Liučvaičio teigimu, ilgo poveikio trąšos nuo kitų trąšų išsiskiria savo privalumais. Pagrindiniai yra:
- Ilgaamžiškumas. Šių trąšų poveikis trunka nuo 3 iki 18 mėn., kai tuo tarpu įprastų - 1,5-2 mėn. Naudojant šias trąšas, augalus tręšti reikia daug rečiau, todėl paprastėja priežiūra, taupomas laikas.
- Ekonomiškumas. Teisingai prižiūrint augalus, gali užtekti vieno tręšimo ilgo poveikio trąšomis. Tręšti reikėtų augalus sodinant arba jų aktyvios vegetacijos pradžioje. Tręšimas susideda tik iš kelių veiksmų: trąšų paskleidimo, įterpimo į dirvą ir palaistymo.
- Universalumas. Ilgo poveikio trąšos dėl skirtingų rūšių gali būti naudojamos įvairiais būdais: granulės gali būti maišomos su gruntu ar įterpiamos į šaknų zoną (nenudegina šaknų), paskleidžiamos viršutiniame dirvos sluoksnyje, kitos rūšys - supresuotos tabletės, apteptos moliu (šios ypač tinka dekoratyvinių vandens telkinių tręšimui), dar labiau palengvina tręšimą, o specialiai suformuoti rinkiniai, pvz., trąšos sumaišytos su įgėrio granulėmis - nepamainoma sodinimo technologijų dalis konteineriniams augalams.
- Efektyvumas. Naudojant ilgo poveikio trąšas, vyksta nuoseklus procesas, todėl šaknys nuolatos maitinamos, be to, tai yra augalo nežalojantis tręšimo metodas.
- Kokybė. Šios trąšos yra vienodos frakcijos - net 98 proc. granulių yra vienodo dydžio (4 mm), jos puikiai tinka apjungti įvairias trąšų mitybines medžiagas į vieną kompleksą, tolygiai tręšiasi, lengvai byra ir dozuojasi. Trąšos atitinka visus ISO ir RHP standartus.
Ką tręšti?
Ilgo poveikio trąšos gali būti naudojamos įvairių augalų tręšimui: uždaro grunto, konteinerių, vazonų ir balkono, taip pat vejų, ypatingai golfo laukų įrengimui, dekoratyvinių ir vandens augalų tręšimui. Pagal formą ilgo poveikio trąšas galima suskirstyti į kelias rūšis:
- Trąšų granulės, tabletės. Jos gaunamos presuojant trąšų mitybines medžiagas su rišikliu ar be jo. 4-6 mėn. veikimo granulės puikiai tinka daigų, sodmenų ir sodinukų, uogienojų, uogakrūmių, vejos tręšimui, dar ilgesnio veikimo (net iki 1 metų) granulėmis patariama tręšti šiltnamio ir lauko daržoves, sodo augalus, žydinčius ir visžalius augalus, vaismedžius. R. Liučvaitis išskiria granulių mišinį su „Start" kompleksu, kuris itin tinka balkonų, terasų, kabančių vazonų, konteinerinių bei persodinamiems augalams. Tiek granulės, tiek tabletės tinkamos tręšti kamabarines ar balkonines gėles, konteinerinius, dekoratyvinius augalus. Tabletės paprastai veikia apie 6 mėn.
- Trąšų lazdelės. Tai taip pat su rišikliu presuotos trąšos. Šių trąšų veikimo trukmė priklauso nuo dirvos drėgnumo ir temperatūros - kuo šie veiksniai didesni, tuo mikroelementų atpalaidavimas yra spartesnis. Vidutiniškai trąšų lazdelės veikia 2-3 mėnesius. Jos ypač tinka mažų konteinerių, vazoninių ir balkoninių lovelių augalų tręšimui, jas galima tiksliai dozuoti, priklausomai nuo talpos litražo ar vazono skersmens. R. Liučvaitis pastebi, kad naudojant lazdeles, sumažėja pertręšimo ir dirvožemio uždruskėjimo pavojus - norint to išvengti, svarbiausia lazdeles į dirvą įterpti tolygiai pagal perimetrą.
- „100 dienų" veikimo trąšos. Ši ilgo poveikio trąšų rūšis susiformavo ieškant tokių pagrindinių makroelementų (svarbiausio - azoto (N), taip pat fosforo (P), kalio (K) formų, kurių įsisavinimas būtų tolygus ir maždaug vienodas. Azotas intensyviai garuoja ir tirpsta, kai tuo tarpu fosforas ir kalis tai daro lėčiau. Rišiklių pagalba ilgo veikimo trąšos fiksuoja makroelementų sklidimą, tad trąšos gali veikti iki 3,5 mėn., o per augalų vegetacijos sezoną šios trąšos gali būti naudojamos tik 2 kartus, kai tuo tarpu renkantis įprastas gali prireikti 4 kartų. Ši ilgo poveikio trąšų rūšis puikiai tinka spygliuočių, žydinčių ir visžalių krūmų, erikinių dekoratyvinių augalų, vejų tręšimui.