Besiruošiant pavasariui, svarbu ne tik sėklos, šiltnamio valymas, substratų panaudojimas, daržo planavimas, bet ir tinkamų įrankių pasirinkimas. Ar įsivaizduojate, kad darže galėtumėte apsieiti be kastuvo, grėblio ar kauptuko?
Sodo peilis
Sodo peilis - nedidelis, bet labai reikalingas. Svarbiausia nenaudoti paprasto kišeninio peilio - darže jis netinkamas. Vienas pagrindinių kriterijų renkantis šį įrankį - peilio ašmenys turi būti specialaus plieno, patartina lenktais ašmenimis.
Kokio ilgio peilis turėtų būti? Pakankamas ilgis - 10 cm. Tačiau taip pat svarbus ir akiavimo peilis. Jie yra reikalingi medelių ir rožių skiepijimui, akiavimui. Patvariausi ir ilgiausiai tarnaujantys peiliai, kurių ašmenys pagaminti iš aukštos kokybės grūdinto plieno. Be to, peilis turi būti labai aštrus, nes kitaip dalis akučių neprigyja. Patariama rinktis tokį akiavimo peilį, kurio atkeliamoji mentelė yra geležtės nugarėlėje. Dėl to jums nereikės apsukti peilio, kai jį naudosite.
Kauptukas
Kauptukas dažniausiai naudojamas sodo įrankis. Juo reguliuojate dirvos drėgmę, naikinate piktžoles, formuojate lysves. Kauptukai yra kelių rūšių - kaupiamieji, ravimieji ir purenamieji. Kaupiamųjų plokštė didesnė, o aukštis didesnis už ašmenų plotį. Ravėjimui skirtų kauptukų plokštės aukštis mažesnis už plotį. Purenamųjų kauptukų, vietoj plokštės yra 3-5 nagai, kuriais galima ne tik purenti, bet ir išrauti piktžoles. Išlenktą ąsą turinčiais kauptukais lengviau dirbti negu tais, kurių ąsos tiesios. Kai kauptuko koto galas nulenktas, lengviau jį valdyti. Koto ilgis turėtų būti lygus dirbančio žmogaus ūgiui. Tiesa, dažyti ar lakuoti kotai nepatogūs.
Žirklės
Žirklės reikalingos visur - sode, darže, gėlyne. Patariama rinktis dviašmenes žirkles. Svarbu, kad kerpant būtų daromi lygūs pjūviai, kitaip galite pažeisti arba deformuoti augalus. Jeigu genėsite vaismedžius ar krūmus, pirkite 20 cm ilgio sodo žirkles, o daugiametėms gėlėms tinkami 17-18 cm įrankiai.
Sodo priežiūrai reikalingos dvinarės sodo žirklės, susidedančios iš dviejų tarpusavyje varžtu ar kniede sujungtų peilių. Sodo žirklių peiliams atidaryti naudojama tarp jų įmontuota spyruoklė. Sulaikymui nuo atsidarymo, kai to nereikia, yra fiksatorius. Kad kerpant nesugnybtų delno, ant rankenos yra ribotuvai. Dažniausiai naudojamos keturių tipų sodo žirklės. Dvipusės žirklės (prasilenkiantis sekatorius) yra skirtos smulkioms iki 10 mm storio šakoms kirpti. Jose abiejų peilių ašmenys išgaląsti. Stambesnių, iki 15 mm šakelių karpymui, naudojamos vienpusės žirklės (atraminis sekatorius), kurių apatinis peilis yra kaip priešpeilis, o pjauna tik viršutinis.
Sustiprintomis vienpusėmis žirklėmis galima karpyti iki 20 mm storio šakas, o ilgos krūminės vienpusės žirklės gali kirpti iki 30 mm storio šakas ir tinka gyvatvorių formavimui. Peilių ašmenys turi būti gerai prigludę vienas prie kito. Tai galima reguliuoti priveržiant ar atleidžiant jungiamąjį peilių varžtą.
Grėbliai
Grėblį renkamės pagal paskirtį. Jie naudojami nupjautiems augalams, nukritusiems lapams sugrėbti, dirvai purenti ir lyginti, sėkloms įterpti. Grėblį sudaro grėbliakotis su žiotimis arba lankeliu, šiekštė ir dantys. Grėblio kotai gali būti mediniai, metaliniai. Metaliniai patvaresni, su mediniais kotais dirbant šaltu oru šilčiau rankoms.
Priklausomai nuo to, kaip yra prižiūrimi ir intensyviai naudojami įrankiai, jie tarnaus ilgesnį ar trumpesnį laiko tarpą. Grėblys gali būti naudojamas daug metų arba jo gali užtekti vos vienam sezonui. Svarbu, žinoma, ir gamintojas. Brangesni, tačiau iš kokybiškesnio metalo pagaminti grėbliai tarnaus gerokai ilgiau.
Kastuvai
Kasimas - sunkus, bet svarbus procesas. Tam reikalingas kastuvas, kurio ilgį turite derinti su savo ūgiu. Jei esate žemesnis, jums pakaks 80 cm koto, jei vidutinio - 85 cm, jei aukštesnis - 90 cm. Be to, kotas turi būti lengvai apimamas ranka, apie 4 cm skersmens, apvalus. Vaikams jis turi būti 2,7-3 cm storio.
Rankenos pasirinkimas. Kastuvų būna įvairiausių formų ir dažniausią klaidą žmonės daro ją besirenkant. Apvalios rankenos tinkamos, jei kasama smėlinga dirva; D raidės formos rankena yra viena nepatogiausių, dėl to specialistai pataria rinktis šakutės formos rankeną. Kastuvo rankena turi siekti duobutę po krūtine.
Kastuvo plokštė turi būti iš gero plieno. Suaugusiems plokštės plotas yra apie 500-600 kv.cm, 8-9 metų vaikams - 180 kv.cm, 10-13 metų - 200 kv.cm, 14-15 metų - 360 kv.cm, 15-16 metų - 430 kv.cm.
Sodo ir daržo kastuvai skirstomi į perkasimo (patogu perkast viršutinį žemės sluoksnį), iškasimo (patogu kasti gilyn, dėl V formos ašmenų ir pakankamai didelio plokštės ploto) ir universalius (tinka tiek paviršiniams darbams, tiek gilesniam kasimui).
Šakės
Šakės naudojamos mėšlui krauti ir kratyti, nupjautiems augalams krauti, žemei kasti. Mešlašakės būna 3-4 nagų, šieno šakės 2-3 nagų, kurie ilgesni nei kitų šakių, gali būti išdėstyti ne vienoje plokštumoje. Kasimo šakės - keturių nagų, jie trumpi ir plokšti. Jos ypač patogios, kai dirvoje daug piktžolių. Be to, šakės gali būti naudojamos dirvos aeravimui ir ypatingai praverčia tvarkant veją po žiemos.
Post Scriptum
Taip pat darbuojantis sode pravers ir šie įrankiai:
- Rotacinis kultivatorius - labai patogus įrankis viršutiniam dirvos sluoksniui purenti;
- Batai aeratoriai - patogesnis nei šakės įrankis, skirtas vejos aeravimui. Esant kietai žemei, palengvina oro priėjimą prie šaknų.
Jei įsigysite tikrai kokybiškus įrankius, jie tarnaus daug metų. Kitas variantas - pirkti pigius įrankius, tačiau juos greičiausiai keisti teks dažnai. Be to, apgalvokite ir kur juos laikysite - ne tik dėl jų išsaugojimo, tačiau ir dėl to, kad nenužiūrėtų svetimos akys.