Tiems, kas seka naujienas, ne paslaptis – violetinė spalva šiemet bus pati populiariausia ne tik drabužių madoje ar interjere – ji vyraus visur, net ir daržuose. Be to, sakoma, kad violetinės ar mėlynos spalvos daržovėse bei vaisiuose gausu augalinių komponentų, saugančių nuo insulto ir gerinančių atmintį. Juose, kaip ir raudonuose vaisiuose bei daržovėse, gausu organizmui naudingų antioksidantų. Violetinės daržovės gali būti puikus mėlynių pakaitalas. Tad kokios tai daržovės ir kokiomis ypatybėmis išsiskiria?
Salotos. Ankstyvą pavasarį jau galite patiekalus gardinti pirmosiomis violetinės spalvos daržovėmis. Jos te tik papuoš patiekalus ar bus puikus garnyras. Nedaug kam žinoma, tačiau ir salotos turi daug naudingų ypatybių. Jų vartojimas gerina virškinimą ir medžiagų apykaitą. Be to, jų lapuose itin daug vitamino A, gražinančio odą.
Tad raskite vietos savo lysvėje veislėms ‘Rosela’ – lapeliai stipriai garbanoti, tamsiai raudonos spalvos, ‘Maiko’ – lapai rusvai raudoni, lygūs, šiek tiek banguoti, standūs, gero skonio, ‘Bellino’ – keras didelis, su daugybe vyšnių raudonumo karpytų lapelių, gerai dengiančių kero vidų, ir ‘Intred’ – romaninių salotų veislė, gūžės pailgos, nedidelės, traškios, rausvais lapais.
Atminkite, kad salotos dygti pradeda, kai dirvos temperatūra įšyla iki +4 °C.
Nuotr. Salotos ‘Intred’
Ridikėliai. Tai viena pirmųjų pavasarinių daržovių ir tikra vitaminų bomba – naudingųjų medžiagų gausu ne tik ridikėlių šakniavaisiuose, bet ir jaunuose lapeliuose. Ridikėliai išsiskiria antiseptinėmis ypatybėmis, juose gausu vitaminų, taip pat juos rekomenduojama vartoti norintiesiems sulieknėti. Juos vartoti derėtų ir sportuojantiems žmonėms, nes daržovės suteikia energijos.
Anksti pavasarį arba rudenį ridikėlių mėgėjams siūlome išbandyti vieną naujausių veislių ‘Diana’ – violetiniai šakniavaisiai baltu galiuku, taip pat veislę ‘Viola’ – apvalūs violetiniai šakniavaisiai. Violetinės spalvos lapinius ridikėlius ‘Sango’, kurių lapelius galėsite skanauti praėjus 5–7 dienoms po sėjos, galite auginti visus metus.
Baklažanai. Vyrauja mitas, kad baklažanus sunku auginti. Pabandykite ir įsitikinsite, kad tai netiesa. Šiltnamyje raskite jiems vietos ne tik dėl madingos spalvos, bet ir dėl gerųjų ypatybių. Jų vartojimas mažina cholesterolio kiekį kraujyje, normalizuoja vandens ir druskų bei lipidų apykaitą, veikia kaip lengvas diuretikas – padeda iš organizmo pašalinti šlapimo rūgštį, nes jų sudėtyje yra idealus kalio ir natrio druskų santykis.
Verta išbandyti: ‘Beatrice H & Barbarea H’ – vidutiniškai ankstyva veislė, augalai užauga iki 75–80 cm, vaisiai ovalūs, 500–600 g svorio, ‘Ophelia H’ – puikiai auga vazone balkone ar terasoje, dera gausiai ir brandina 50–60 g sveriančius vaisius,‘Giralda H’ – ankstyva hibridinė veislė, vaisiai stambūs, 23 cm ilgio, blizgūs, iki 210 g svorio.
Nuotr. Baklažanai ‘Beatrice H & Barbarea H’
Kopūstai. Nors labiausiai paplitę gūžiniai kopūstai, iš viso šios daržovės turi net aštuonis porūšius: baltagūžiai ir raudongūžiai, savojiniai, briuseliniai, žiediniai, brokoliai, lapiniai, pekininiai, ropiniai. Kopūstai turi daugybę naudingų ypatybių. Juose yra daugiau vitamino C nei apelsinuose, jų vartojimas gali sustabdyti senėjimo procesus ir sumažinti Alzheimerio ligos riziką. Kopūstai – vienas svarbiausių askorbo rūgšties šaltinių, ypač žiemos ir pavasario mėnesiais. Be to, jie turi labai mažai kalorijų, todėl tiks tiems, kurie laikosi dietos.
Darže užsiauginkite raudongūžių kopūstų ‘Langedijker Dauer 2’, kurių apvalios gūžės sveria 3–5 kg ir tinka sandėliuoti per žiemą, išbandykite hibridą ‘Mohykan H’, kurio gūžės apvalios, tvirtos, 1,9–2,4 kg svorio, atsparios skilimui, na, o veislę ‘Kalibos’ verta rinktis dėl pailgų, tvirtų, 2,0–2,5 kg svorio gūžių.
Violetinės spalvos derlių užaugina ir šios veislės briuseliniai kopūstai ‘Red Bull’, lapiniai kopūstai ‘Rednex’ ar ‘Scarlet’ bei ropiniai kopūstai ‘Modrava H’. Labiausiai rekomenduojame lysves papuošti brokoliais ‘Summer Purple’, kurie tikrai taps daržo akcentu. Augalai užauga iki 90 cm, ant ilgų stiebų formuoja nedidelius pavienius švelnaus skonio violetinius žiedynus.
Nuotr. Kopūstai ‘Kalibos’
Burokėliai. Apie šių daržovių naudingąsias ypatybes turbūt žino kiekvienas. Jų vartojimas suteikia odai švytėjimo ir elastingumo. Verta prisiminti, kad anksčiau moterys įtrindavo skruostus burokėliais, norėdamos veidui suteikti sveiką išvaizdą. Burokėliai taip pat rekomenduojami turintiesiems problemų dėl kraujo, pavyzdžiui, jei nukritęs hemoglobino kiekis, įtariama anemija, leukemija.
Burokėliai išsiskiria purpurine spalva, tad išbandykite savo darže populiariausias veisles: ‘Jolie H’ – naujausia vidutiniškai ankstyva derlinga hibridinė veislė, užregistruota tik 2016 metais. Ji vertinama dėl kokybiškų šakniavaisių, išsiskiriančių ypač geru skoniu, sodria spalva, gražia forma. ‘Monorubra’ ir ‘Cylindra’ išsiskiria pailgais šakniavaisiais, o veislės ‘Pablo H’ ir ’Rote Kugel 2’ yra populiariausios tarp daržininkų apvalios formos šakniavaisių veislės.
Svogūnai. Šios daržovės išsiskiria neįtikėtina nauda sveikatai. Tai puikus antioksidantas, be to, svogūnų vartojimas padeda išsaugoti sveikas širdies arterijas, nes neleidžia joms užsikimšti, taip pat aprūpina organizmą vitaminu C, mažina gliukozės kiekį. Vasarą svogūnai padeda gydyti vabzdžių įkandimus – tereikia perpjauti svogūną ir kelioms minutėms pridėti jį prie įkandimo vietos.
Svogūnus galite išauginti iš sėklos arba sodinukų. Jei sėjate sėklas, galite išbandyti veislę ‘Grenada’, užauginančią apie 190 g sveriančias ropeles raudonai violetiniu lukštu. Jos yra švelnaus skonio, labai tinka salotoms. Verta pasisėti ir pailgos formos ropeles užauginančią veislę ‘Rossa Lunga Di Firenze’. Tiems, kurie sodina sodinukus, puikiai tiks veislė ‘Red Baron’ – ropelė sodriai purpurinės spalvos, apvalios formos.
Savo lysvėje ar šiltnamyje auginkite ir kitų daržovių! Nors paprikos ‘Oda’ nėra naujiena, tikrai nustebins išskirtine violetine spalva. Mėgstantiesiems pupeles vertėtų išbandyti vijoklines ‘Blauhilde’ ir žemaūges ‘Amethyst’. Violetinės spalvos ankštimis taip pat nustebins ir žirniai ‘Ezetha’s Krombek’. Nepamirškite ir vis dažniau ant stalo kartu su salotomis patiekiamų trūkažolių: ovalios formos ‘Rossa Di Verona’ arba apvalias ‘Palla Rossa 3’.
Nuotr. Pupelės ‘Amethyst’
Nuotr. Paprikos ‘Oda’
Straipsnio šaltinis: www.sodininkokalendorius.lt